خرید ملک در دبی و امارات

سایت مشاور املاک یعقوبی
مشاور املاک یعقوبی، فرصتی برای سرمایه گذاری

خرید ملک در دبی

در این بخش به طور کامل توضیح خواهیم داد که صفحه‌ی املاک رسانا چه اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار کاربران رسانا قرار خواهد داد.

امارات با وجود امکانات رفاهی ایده‌آل، زیرساخت تجاری مناسب، امکان پیشرفت در حوزه‌های مختلف کاری، مدارس و دانشگاه‌های با کیفیت و طرح‌های فوق‌العاده منحصر به فرد در املاک در امارات، چه از نوع مسکونی یا تجاری، همواره مورد توجه کسانی بوده که با سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک، قصد دریافت اقامت این کشور را داشته‌اند. همچنین افراد مقیمی که به دنبال خرید خانه در امارات هستند، دغدغه‌ی مشابه و مشترکی در بحث املاک در دبی یا سایر امارت‌ها دارند. هدف ما در بخش املاک رسانا، پاسخ‌گویی تا حد امکان به مسائل مرتبط با خرید یا اجاره‌ی خانه در امارات برای هر دو دسته از افراد می‌باشد.

برای خرید خانه در دبی انتخاب یک گزینه از میان بیشمار آپارتمان، استودیو یا ویلای موجود با هزینه‌ها و امکانات متنوع کار دشواری به نظر می‌رسد. هزینه‌ی اجاره خانه در دبی و مقایسه‌ی قیمت آپارتمان‌ها در مناطق مسکونی مختلف نیز همواره از مهم‌ترین پرسش‌های افراد در آستانه‌ی خرید یا اجاره‌ی ملک در دبی است. در بخش املاک رسانا تلاش می‌کنیم با معرفی بیزینس‌های فارسی زبان فعال در حوزه‌ی مشاوره املاک در دبی و همچنین انتشار جدیدترین آگهی‌های خرید یا فروش املاک مسکونی و تجاری، به این نیاز در میان جامعه‌ی فارسی زبان امارات پاسخ دهیم.

در صفحه‌ی املاک رسانا، به معرفی بیزینس‌های مختلف فارسی زبان فعال در حوزه‌ی املاک امارات می‌پردازیم. شما می‌توانید با مشاهده‌ی هر یک از این مشاورین املاک، به اطلاعات جامعی از آن‌ها اعم از سابقه‌ی کاری و خدمات، راه‌های ارتباطی و شماره‌های تماس، پروژه‌های جاری و غیره دسترسی داشته باشید. مقایسه‌ی این اطلاعات و خواندن نظرات سایر کاربران از تجربه‌ی همکاری با هر یک از این بیزینس‌های مشاوره املاک در امارات، شما را در انتخاب بهترین کارگزار برای خرید، فروش و یا اجاره‌ی واحد مسکونی یا تجاری در دبی و سایر بخش‌های امارات یاری می‌کند.

پاسخ به تمام سولات شما در مورد خرید ملک در دبی

بخش‌ املاک پررونق‌ترین بخش برای سرمایه‌گذاران داخل و خارج و امارات است و سالانه میلیارد‌ها درهم به امید سود بیشتر در این بخش سرمایه‌گذاری می‌شود. در طول‌ سال‌ها، دبی فرایند خرید ملک را آسان و سرراست کرده و اعتماد سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است، به‌خصوص سرمایه‌گذاران خارجی که با خرید ملک در دبی، به‌دنبال سود چشم‌گیر هستند.

افراد ثروتمند و کارآفرینان زیادی در‌حال انتقال کسب‌وکار خود به دبی هستند و آمار اخیر نشان می‌دهد که حجم کل تراکنش‌های بازار مسکن دبی در ماه می امسال (2022) به بالاترین میزان در ۱۳ سال اخیر رسیده است.

در ادامه برای سرمایه‌گذاران مشتاق به خرید ملک در دبی، مراحل این کار و نکات مهم را جزبه‌جز و کامل شرح می دهیم.

مدارک لازم برای خرید ملک در دبی چیست؟

اگر شما به عنوان خریدار، بخواهید ملک پیش‌فروش یا مالکیت محدود خریداری کنید، کافیست فقط پاسپورت خود را ارائه بدهید و به هیچ‌گونه مجوز یا مدرک خاصی نیاز نیست. در دبی املاک یا به‌صورت مالکیت محدود (leasehold) هستند یا مالکیت کامل (freehold). مالکیت محدود به صاحب ملک اجازه می‌دهد که ملک را برای ۹۹ سال (یا کمتر مطابق قرارداد) در اختیار داشته باشد. در اصل، خریدار تنها حق استفاده از ملک را به دست می‌آورد و نه مالکیت زمینی که به آن تعلق دارد. در مقابل مالکیت کامل هم حق استفاده از ملک و هم خود ملک را به خریدار می‌دهد.

تکمیل فرایند خرید ملک چقدر زمان می‌برد؟

به‌طور معمول، فرایند خرید ملک در دبی از روزی که توافق بر سر فروش صورت بگیرد، حدود چهار هفته طول می‌کشد. با این حال عوامل زیادی ممکن است بر روند این کار تاثیر بگذارند، از جمله فصل سال، نوع فروش و …. برای مثال، معامله‌ی نقدی همیشه از انواع دیگر معامله‌ی سریع‌تر انجام می‌شود.

برای خرید ملکی به قیمت پانصد‌ هزار درهم، حداقل پولی که باید به‌صورت نقد داشته باشیم چقدر است؟

این موضوع بستگی به این دارد که خریدار بخواهد معامله‌ی نقدی انجام دهد یا قسطی. در هر دو حالت، هزینه‌هایی وجود دارند که باید پرداخت شوند. اولین هزینه گرفتن رضایت‌‌نامه (NOC) از سازنده‌ی ملک که مقدار ثابت و مشخصی نیست و می‌تواند ۱ تا ۵ هزار درهم به علاوه مالیات بر ارزش افزوده ۵ درصدی باشد.

سپس باید کمیسیون ۲ درصدی به مشاور املاک بپردازید. DLD (دپارتمان املاک دبی) مبلغی معادل ۴ درصد ارزش ملک به علاوه‌ی ۳۴۰ درهم برای زمین و ۴۰ درهم برای پیش‌فروش از شما می‌‌گیرد و در نهایت باید هزینه‌ی دفترخانه (trustee fee) را نیز پرداخت کنید که ۴ هزار درهم برای ملک آماده و ۵ هزار درهم برای پیش‌فروش به‌علاوه‌ی ۵  درصد مالیات بر ارزش افزوده محاسبه می‌شود.

فرایند و مراحل خرید ملک در دبی چگونه است؟

ابتدا قبل از هر چیز پیدا کردن مشاور املاک خوب حیاتی است. شما به فردی نیاز دارید که هم متوجه نیازها و خواسته‌های شما باشد و هم با شرایط بازار و چم‌وخم قوانین آشنا بوده و سابقه‌ی مطمئنی داشته باشد. مراحل خرید ملک ساده و سرراست است. بعد از اینکه دو طرف معامله بر سر شرایط به توافق رسیدند، باید هر دو توافق‌نامه‌ی فروش (Agreement For Sale) یا تفاهم‌نامه (MoU) را امضا کنند.

در این مرحله، بیعانه‌ای به اندازه‌ی ۱۰ درصد مبلغ کل جهت تعهد به خرید باید پرداخته شود. سپس فروشنده هزینه‌های باقی‌مانده با سازنده را تسویه می‌کند، از جمله هزینه‌ی خدمات و حق پیش‌فروش. هنگامی که تمام بدهی‌ها صاف شدند، سازنده رضایت‌نامه‌ای در اختیار فروشنده می‌گذارد و سند جدیدی به نام خریدار صادر می‌شود. با صدور این سند، مالکیت ملک به طور قانونی از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود. به یاد داشته باشید که به طور میانگین، خرید ملک در دبی از زمانی که توافق بر سر فروش صورت بگیرد، حدود ۳۰ روز طول می‌کشد.

برای پیش‌فروش، یک توافق‌نامه خرید و فروش (Sale and Purchase Agreement یا SPA) امضا می‌گردد که تاریخ تخمینی پایان کار در آن ذکر شده است. وقتی این توافق‌نامه امضا شود، یک سند عقود (Oqood) صادر می‌شود که تا زمانی که سند رسمی به نام خریدار ثبت شود، به عنوان مدرک موقت در اختیار او قرار می‌گیرد. هزینه‌ی عقود معمولا ۴ درصد هزینه‌ی خرید است. بعد از پایان کار ملک، سند عقود با سند رسمی به نام مالک تعویض می‌شود.

برای خرید ملک در دبی چه مدارکی باید تکمیل شود؟

هنگامی که فروشنده و خریدار به توافق کلامی برسند، فروشنده فرمی به نام فرم A را در توافق با واسطه‌ی معامله امضا کرده و خریدار نیز فرم B را با واسطه‌ی معامله امضا می‌کند. سپس با پر شدن فرم F، معامله بسته می‌شود که به آن  MoU نیز می‌گویند. در این مرحله خریدار باید معادل ۱۰ درصد مبلغ را به صورت بیعانه پرداخت کند.

سازنده‌ی ملک حداکثر تا چه مدتی می‌تواند تاریخ تحویل را به تعویق بیندازد؟

ساخت املاک پروسه‌ی پیچیده‌ای است که به طیف وسیعی از کارشناسان مختلف و زنجیره‌های تامین متعدد و پیچیده نیاز دارد. در نتیجه حتی با بهترین برنامه‌ریزی‌ها نیز ممکن است تاخیر در ساخت رخ بدهد و سازنده‌ها از بعد از تاریخ اعلام شده تا ۱۲ ماه مهلت دیرکرد در تحویل دارند. در صورت عدم تحویل ملک تا ۱۲ ماه بعد از تاریخ اعلام شده در قرارداد، خریدار می‌تواند از سازنده شکایت کند.

آیا هنگام خرید ملک هزینه‌ی اتصال خدمات شهری نیز محاسبه می‌شود؟

به صورت کلی خیر. اگر ملک پیش‌خرید شده باشد، اتصال به خدمات شهری هنگام پرداخت نهایی و تحویل ملک صورت می‌گیرد. اما اگر ملک از بازار ثانویه املاک خریداری شده باشد و پیش‌خرید نباشد، فروشنده باید قبل از فروش ملک و تحویل خدمات به مالک جدید، هزینه‌ی خدمات شهری را با سازنده تسویه کرده و رضایت‌نامه دریافت کند.

حداقل و حداکثر هزینه‌ی شارژ ساختمان در دبی چقدر است؟

بازه‌ی هزینه‌ی شارژ ساختمان بسیار گسترده‌ است و به عواملی مانند منطقه، نوع ملک، خصوصیات کیفی، امکانات به‌کار رفته و غیره بستگی دارد. به عنوان نمونه، هزینه‌ی خدمات در آپارتمان‌های مناطق ممتاز دبی از ۱۵ تا ۵۰ درهم به ازای هر فوت مربع (حدود ۱۶۰ تا ۵۳۸ درهم بر متر مربع) می‌باشد.

آیا می‌توان ملک را به‌صورت اقساطی خریداری کرد؟

بله، انواع مختلفی پیش‌پرداخت و پرداخت اقساطی وجود دارد. پرداخت قسطی برای پیش‌فروش ملک از اقساط ماهانه حین فرایند ساخت تا اقساط ماهانه تا ۵ سال بعد از پایان کار می‌تواند متفاوت باشد. با پرداخت با اقساط طولانی تا بعد از تحویل ملک ممکن است دیگر نیازی به دریافت وام نداشته باشید.

با این حال اقساط پیش‌فروش (که معمولا شامل ۴۰-۶۰ درصد کل مبلغ خرید می‌شوند) ممکن است بسیار گران تمام شوند. درصورت استفاده از وام مسکن برای کسی که برای اولین بار خانه خریداری می‌کند، ۲۰-۲۵ درصد هزینه‌ی کل باید به صورت دارایی فراهم شود. تعداد و بهره‌ی اقساط به عواملی مانند ارزش ملک، طول دوره‌ی اقساط، اقامت خریدار و … بستگی دارد.

حداقل قیمت ملک برای دریافت ویزای طلایی چقدر است؟

کابینه‌ی امارات در آوریل ۲۰۲۲ قواعد ویزای طولانی‌مدت را تغییر داد و ویزای طلایی یا گلدن ویزا را معرفی کرد. این ویزا ۱۰ سال اعتبار دارد و به اشخاصی داده می‌شود که ملکی با ارزش بیش از ۲ میلیون درهم خریداری نمایند. این ملک می‌تواند پیش‌خرید یا کامل‌شده باشد و می‌توان از آن به عنوان ضمانت وام در بانک‌های داخل امارات نیز استفاده کرد.

هزینه‌هایی که باید به Rera و DLD برای خرید ملک پرداخته شود چقدر است؟

هزینه‌ی DLD (دپارتمان املاک دبی): ۴ درصد ارزش ملک به‌علاوه‌ی ۵۸۰ درهم کارمزد

هزینه‌ی ثبت ملک برای املاک با ارزش کمتر از ۵۰۰ هزار درهم: ۲۰۰۰ درهم به‌‌علاوه‌ی ۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده

هزینه‌ی ثبت ملک برای املاک با ارزش بیشتر از ۵۰۰ هزار درهم، ۴۰۰۰ درهم به‌علاوه‌ی ۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده

پیش‌خرید: برای پیش‌خرید ملک، باید هزینه‌ی سند عقود را بپردازید که ۴ درصد ارزش ملک محاسبه می‌شود.

اگر قادر به پرداخت اقساط ملک پیش‌خرید نباشیم چه می‌شود؟

در این صورت خریدار ابتدا باید با سازنده تماس گرفته و برای رسیدن به توافق مصالحه‌آمیز مانند تغییر اقساط آتی، لغو قرارداد با جریمه‌ی کم و … صحبت کند. اگر توافقی حاصل نشد، سازنده این حق را دارد که قرارداد را لغو کند.

مناطق پرطرفدار در رنج ارزان، متوسط و گران در دبی کدامند؟

ارزان: جمیرا ویلج سرکل (JVC)، جمیرا لیک تاورز (JLT) و داماک لاگونز

متوسط: دبی مارینا، بیزینس بی و عربین رنچز

گران: پالم جمیرا، داون‌تاون دبی و امارات لیوینگ

نکاتی که خریدار بعد از خرید ملک باید به آن توجه کند چیست؟

  • ثبت واحد در اجاری (Ejari)
  • هزینه‌ی قبض‌های خدمات شهری (آب و برق و تلفن و …)
  • هزینه‌ی شارژ ساختمان
  • انجمن مالکان
  • سپردن ملک به یک شرکت مدیریت املاک معتبر، به خصوص درصورتی که در امارات زندگی نمی‌کنید.

سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های در حال ساخت بهتر است یا ساختمان‌های آماده‌ی سکونت؟

هر دو نوع ملک برای سرمایه‌گذاری مزایا و معایبی دارند. انتخاب بین ساختمان‌ در حال ساخت و ساختمان آماده‌ی سکونت تصمیم مهمی است و به هدف شما از سرمایه‌گذاری و سود آن بستگی دارد. قبل از تصمیم‌گیری به مواردی مانند زمان باقی‌مانده تا پایان کار، نقدینگی، منطقه‌ی موردنظر، سوددهی، اعتبار سازنده و کیفیت پروژه‌های پیشین سازنده توجه کنید و بهترین تصمیم را بسته به شرایط کنونی خود بگیرید، اما از همه‌چیز مهم‌تر، مطمئن شوید که سازنده‌ی ملک‌ شما معتبر است.

خرید نقدی به‌صرفه‌تر است یا به‌صورت وام؟

بستگی دارد که قصد سرمایه‌گذاری داشته باشید یا خیر و اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید، هدفتان کوتاه‌مدت‌ است یا بلندمدت. خرید نقدی به خریدار قدرت انتخاب بیشتری می‌دهد و امکان بیشتری برای مذاکره بر سر قیمت و گرفتن تخفیف وجود دارد. به‌ علاوه، با خرید نقدی دیگر نیاز نیست بهره‌ی وام را بپردازید. فرایند خرید نقدی آسان‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر است (با توجه به عدم نیاز به ارائه ضمانت برای وام) و به هم به سود فروشنده‌ است و هم به سود خریدار. نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت همیشه ریسک بیشتری وجود دارد.

آیا والدین خارجی می‌توانند در دبی به‌نام فرزندانشان ملک خریداری کنند؟

حداقل سن برای خرید ملک ۲۱ سال است اما والدین می‌توانند به نمایندگی از فرزندان زیر ۲۱ سال خود در معاملات املاک شرکت کنند. با این حال برای فروش ملک متعلق به فرد زیر ۲۱ سال، ابتدا باید حکم دادگاه صادر شود.

آیا شما تجربه‌ای در زمینه خرید، اجاره و به‌طور کلی خرید ملک در دبی دارید؟ برای ما بنویسید.

علاوه بر این‌ها در بخش املاک رسانا، می‌توانید برای خرید، فروش و یا اجاره دادن ملک مورد نظر خود، آگهی خرید ملک در امارات منتشر کنید و با کمترین هزینه و بدون دخالت واسطه، معاملات مورد نظر خود را انجام دهید. در آخر پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده‌ی آخرین گزینه‌های پیشنهاد شده از سوی دیگر افراد فارسی زبان مقیم امارات برای آگهی خرید ملک در دبی و یا سایر امارت‌ها، مرتبا به املاک سایت رسانا مراجعه نمایید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل